Jak vybrat havarijní pojistku?
Na nákupy se dnes vyplatí jezdit autem. Ceny potravin letí vzhůru, mnozí z nás se tak snaží využít každé akce. Jenže táhnout pak ten těžký nákup v ruce dá zabrat, lepší je na něj vyrazit autem. Víte, že i takové auto by mělo být pojištěné? Dnes vám tak přinášíme recept na to, jak vybrat havarijní pojištění.
Jaké pojištění auta je povinné a jaké dobrovolné?
Autopojištění má dvě části, jednu povinnou a jednu dobrovolnou. Zákonem uložená je povinnost sjednat si pro svůj vůz, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, povinné ručení. Na dobrovolnosti je založené sjednání havarijního pojištění. V čem se liší?
- Povinné ručení vás chrání před dopady škod, které provozem svého vozidla způsobíte někomu jinému. Může jít o škody na majetku, životě, zdraví i ušlý zisk, z povinného ručení se uhradí i náklady na odstranění dopravní nehody.
- Havarijní pojištění si sjednat můžete, ale nemusíte, vztahuje se na škody, které vzniknou na vašem vozidle, a to za vaší přítomnosti i mimo ni.
Když se řekne havarijní pojištění
Havarijní pojištění automobilů chrání jejich majitele před škodami, které vzniknou na jejich vozidle, to už víme. Jak to funguje v praxi? Když třeba způsobíte dopravní nehodu, škody vzniklé na cizím majetku se hradí z povinného ručení, ty na vlastním vozidle pak platíte buď z vlastní kapsy, nebo pokud máte sjednané havarijko, tak z něj. Může jít o škody způsobené v důsledku:
- Havárie (autonehoda, střet se zvěří apod.)
- Odcizení
- Vandalismu, tedy poškození vozidla jinou osobou.
- Živelných pohrom jako povodeň, krupobití, zásah blesku, pád větve na kapotu apod.
Víte, že kromě výše uvedených rizik si můžete sjednat i tzv. GAP pojištění? To ocení hlavně ti řidiči, kteří si pořídili nový automobil. Jeho cena klesne už pouhým vyjetím z autosalonu. Jakmile ho začnou používat, cena poklesne až o 15 %, což je docela hodně. Když pak dojde k totální škodě, díky GAP pojištění řidiči nedostanou poníženou aktuální cenu, ale tu pořizovací.
Na čem záleží při výběru havarijka?
Sjednání havarijního pojištění není žádná raketová věda, stačí vědět, na co se máte zaměřit a co nepodcenit.
Krok první: Proti jakým rizikům se pojistíte?
Tím úplně prvním, co si musíte rozmyslet, jsou rizika, proti kterým se pojistíte. Není nutné si nastavovat všechna pojistitelná rizika, na druhou stranu, když si zvolíte variantu all-risk, můžete ušetřit.
Krok druhý: Jakou výši spoluúčasti si zvolíte?
Dalším krokem je nastavení spoluúčasti, tedy částky, jakou se na škodě sami budete podílet. Obvyklá výše je 5 % nebo 5 000 Kč, vybrat si můžete i 10 % nebo 10 000 Kč. Čím je spoluúčast vyšší, tím je nižší pojistné, ne vždy se to ale vyplatí. Menší škody pak vlastně platíte sami.
Krok třetí: Porovnejte jednotlivé nabídky
Chcete to nejlepší, ale zároveň i nejvýhodnější pojištění? Není nic jednoduššího, než si jednotlivé nabídky porovnat online a vybrat si tu pravou. Nikam nemusíte ani kvůli podpisu smlouvy, akceptujete ji zaplacením pojistného. Zelená karta vám přijde poštou nebo elektronicky.