Vybíráme úsporné spotřebiče
Kuchyně je jednou z nejdůležitějších místností v každém bytě, právě tady vznikají nejrůznější laskominy jako domácí svíčková, smažený řízek s bramborovým salátem, peče se tu bábovka, připravuje zeleninový salát, někdo si peče vlastní chleba a připravuje i domácí jogurt. Zvládnout se tu toho musí celá řada, ideálně tak, aby nic netrvalo déle, než je třeba. A jak na to? Díky vhodně vybraným spotřebičům, které budou energeticky úsporné, abyste na energiích neprodělali kalhoty.
Do kuchyně patří celá řada spotřebičů
Kuchyně, to není jen linka a jídelní stůl, ale také nejrůznější spotřebiče, které nám mají usnadnit přípravu pokrmů. Ty tam jsou časy kdy lidé museli míchat těsto vařečkou v míse ručně, kastrol s gulášem věšet nad oheň a máslo tlouct v máselnici.
Ty časy jsou dávno pryč, dneska máme k ruce různé pomocníky, které v žádné kuchyni nesmí chybět. Mezi nimi například robot na hnětení těsta, kávovar, varná konvice, varná deska na vaření polévek, omáček a dalších pokrmů, mikrovlnné trouby nebo multifunkční hrnce, které zastanou práci rýžovaru, jogurtovače, pomalého hrnce, trouby a tlakového hrnce.
To všechno nám v kuchyni nejen zabírá hromadu místa a my musíme přemýšlet, kam pomocníky uložíme, když je zrovna nepotřebujeme, ale jsou také žrouty energie. Některé spotřebiče ji potřebují více, jiné méně, kdo chce na energiích ušetřit, měl by sledovat energetický štítek.
Náš tip: Další tipy, jak ušetřit na energiích včetně tipů pro porovnání cen najdete na porovnej24.
Zdroj: fotobanka
Kde štítek najít a k čemu je?
Energetickým štítkem dnes už musí být vybavený každý spotřebič, seznámí zákazníka s mnoha parametry každého spotřebiče jako je jeho hlučnost nebo právě energetická náročnost. Původně se pro označení náročnosti na spotřebu používala písmena A až G s tím, že spotřebiče označené A byly nejúspornější a ty s označením G nejméně úsporné.
Doba se ale mění, technologie se vyvíjí, písmena přestala stačit, takže se k písmenu A začala přidávat ještě znaménka +. Nejúspornější třídou se tak stala třída A+++.
Vývoj se ale nezastavil, takže v roce 2021 nastala další změna, u některých skupin spotřebičů došlo k jejich přerozdělení do konkrétních tříd tak, aby ty nejúspornější byly ve třídách B a C, a třída A zůstala volná pro další zlepšování.
U jakých skupin spotřebičů lze najít nový energetický štítek?
Ke změnám došlo k 1. 3. 2021 a to u spotřebičů jako jsou:
- Chladničky
- Mrazničky
- Vinotéky
- Myčky nádobí
- Pračky a pračky se sušičkou
- Elektronické displeje včetně displejů televizí nebo monitorů
- Žárovky a svítidla
- Podle plánu EU by se v roce 2025 měly dočkat změny i kategorie jako vysavače, kuchyňské spotřebiče a další.