Zavařování je alchymie
Správně zavařit potraviny tak, aby dlouho vydržely a nezplesnivěly, to je opravdu skoro alchymie. Pojďme se podívat na základní chyby, kterých se při zavařování dopouštíme.
Hygiena především
Největší chybou je nedostatečná hygiena během zavařování. A nestačí jen pořádně umyté ruce! Mluvíme opravdu o sterilním prostředí. Sklenice musíme řádně umýt, ideálně sterilovat. Víčka bychom vždy měli používat nová, protože ačkoliv vypadají na první pohled již použitá víčka v pořádku, ve skutečnosti nemusí zcela těsnit nebo na nich zůstanou bakterie.
Kromě toho je třeba řádně omýt i zavařovanou potravinu. Zaměříme se i na špatné kousky a ty nezavařujeme. Pokud například zavařujeme jahody, nedávejte do sklenice ty pomačkané, které mají hnědší barvu. Stejně tak nezavařujeme potravinu, na které byla plíseň. Mnoho lidí odřízne plesnivou část a zbytek použije. Ale plíseň je ve skutečnosti prorostlá celou potravinou, ačkoliv to není vidět. Tyto špatné kousky poté ve sklenici dále plesniví, až nakonec zplesniví celá sklenice.
Pokud chcete ochutnat, co se chystáte zavařit – například marmeládu – vždy si berte čistou lžičku. Sliny obsahují mnoho bakterií, které také mohou zničit obsah zavařené sklenice.
Vhodný způsob zavařování
Existují mnoho způsobů, jak zavařit potravinu. Věřte tomu nebo ne, dá se dokonce zavařovat i v myčce nádobí. Nejčastěji se však zavařuje v hrnci nebo v troubě.
Zavařování v troubě má svá úskalí, protože teplota v troubě není rovnoměrná. Proto pokud nemáme s tímto způsobem zavařování zkušenosti, dáme nejdříve zavařit 1 zkušební sklenici.
Při jakémkoliv zavařování je třeba hlídat teplotu. Každá potravina má jinou teplotu, kterou potřebuje k zavaření. Proto si vždy musíme najít návod na konkrétní potravinu, a nikoliv jen obecný návod na zavařování.
Pokud máme každoročně nadbytek ovoce a zeleniny ze zahrádky, a tedy víme, že budeme zavařovat častěji, tak se vyplatí investice do zavařovacího hrnce. Ten si sám hlídá teplotu a máme u něj menší pravděpodobnost, že se něco pokazí.
Ještě dodáme, že zavařovat se dá i v mikrovlnné troubě. Zde se řídíme výkonem trouby. Dle výše výkonu nastavujeme dobu zavařování. Opět by se vždy měla doba zavařování odvíjet od konkrétní potraviny, kterou zavařujeme.
Na závěr ještě uvedeme, že kromě teploty a doby zavařování je ještě jeden důvod, proč je třeba si vždy najít návod na konkrétní potravinu. Některé potraviny je totiž před zavařením potřeba podusit – například houby. A maso se musí zavařit dokonce dvakrát.
Soňa J.